Co to jest responsywna strona internetowa?

Start » Co to jest responsywna strona internetowa?
Co to jest responsywna strona internetowa?

Co to jest responsywna strona internetowa?

Prawdopodobnie większość osób odwiedza stronę Twojej firmy korzystając z urządzenia mobilnego. Niemal 80% użytkowników smartfonów ma przy sobie telefon przez minimum 22 godziny na dobę. Aby dotrzeć ze swoją ofertą do współczesnego konsumenta musisz posiadać stronę WWW dostosowaną do przeglądania jej na telefonie – czyli responsywną stronę internetową. Czy wiedziałeś, że sam Google też tego wymaga? W tym artykule dowiesz się czym jest responsywna strona internetowa i dlaczego trzeba ją mieć.

W skrócie mówiąc, od tego na jakim miejscu w wyszukiwarce Google znajduje się Twoja strona internetowa, zależy ilu klientów uda Ci się pozyskać. Google ma bardzo duży wpływ na Twój biznes, a przynajmniej na widoczność firmowej strony w Internecie. Warto dostosować stronę do wytycznych Google, który od pewnego czasu wprowadził nowy algorytm. W ciągu ostatnich kilku lat wyszukiwarka Google pomimo dobrego pozycjonowania strony, skutecznie pomija te, które nie są dostosowane do urządzeń mobilnych. To oznacza, że ilość generowanego ruchu z urządzeń mobilnych może być znacząco ograniczona, jeśli Twoja strona nie jest odpowiednio przygotowana. Aby Google wyświetlał Twoją stronę w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, powinna ona być responsywna.

Czym jest responsywna strona internetowa?

RWD czyli Responsive Web Design. Jest to strona, która automatycznie dostosowuje się do wielkości ekranu użytkownika przeglądającego ją w danym momencie. Czyli na każdej rozdzielczości strona wygląda estetycznie i czytelnie. Dobrym przykładem responsywnych stron internetowych są nasze realizacje. Zadbaliśmy o to, by każda tworzona strona była użyteczna, a klienci mogli przeglądać aktualną ofertę sklepu oraz dokonywać zakupów, korzystając z przeglądarki zarówno w telefonie jak i na komputerze. Responsywna strona to wyjście naprzeciw indywidualnym potrzebom klientów i dostosowanie się do nich.

Czym różni się mobilna strona www od responsywnej?

Mobilna strona jest to wersja strony dedykowana stricte pod urządzenia mobilne. Jest ona duplikatem podstawowej strony internetowej, przez co jej zaprojektowanie wiąże się z dodatkowym kosztem. W początkowych etapach rozwoju smartfonów takie rozwiązanie było jedynym dostępnym na rynku. Obecnie stosowana, responsywna strona WWW, jest bardziej uniwersalna. Tworzymy tylko jedną stronę internetową, którą można wyświetlać na różnych ekranach. Unikamy powielania i tworzenia kolejnych wersji strony – myśląc o zmianie strony nie warto brać pod uwagi innych rozwiązań niż responsywna strona WWW.

Działanie responsywnej strony internetowej
Działanie responsywnej strony internetowej polega na dopasowaniu się do szerokości okna przeglądarki

Responsywna strona internetowa – konsekwencje jej braku

O tym, że nie warto ignorować algorytmu Google wiemy. Każdemu zależy by znajdować się na listach wyszukiwania jak najwyżej. Nie pojawić się tam wcale, to jakby nie istnieć. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – witryny nieposiadające wersji mobilnej nie są wyświetlane w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. Twoja strona nie jest przyjazna dla użytkowników smartfonów? Zmień to jak najszybciej! Brak takiej wersji strony WWW ma bardzo negatywne skutki dla Twojej działalności – część potencjalnych klientów nie ma nawet szansy na odnalezienie Twojej firmy.

Jeśli np. świadczysz usługi i posiadasz stronę wizytówkową, część klientów, którzy w przeglądarkę swojego telefonu bądź tabletu wpiszą informację, że szukają właśnie tych usług – nie znajdą Twojej strony na liście wyszukiwania. Często potrzeby rodzą się dynamicznie – poza domem, wtedy użytkownik jest zdany tylko i wyłącznie na smartfon. Jeśli Twoja witryna nie pokaże mu się w wynikach wyszukiwania i nie będzie przyjazna dla użytkownika pod kątem przeglądania treści, tym samym stracisz masę potencjalnych klientów oraz znacząco utrudnisz odnalezienie Twoich usług.

Jak sprawdzić czy strona dopasowuje się do urządzeń mobilnych?

Ponad 80% stron internetowych nie jest responsywna. Warto sprawdzić czy Twoja strona jest przyjazna użytkownikom smartfonów. Jest na to kilka sposobów:

  1. Wejdź na stronę: google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/wpisz nazwę swojej strony i sprawdź jaki komunikat się wyświetla.
  2. Wejdź na swoją stronę, a następnie zmniejsz okno przeglądarki (w przypadku większości przeglądarek: za pomocą przycisku w prawym górnym rogu). Następnie wypróbuj różne rozmiary okna: szersze, dłuższe. Jeżeli układ strony będzie dostosowywał się do rozmiaru okna (bez paska przewijania szerokości strony) jest duża szansa, że Twoja strona spełnia kryteria responsywności. Dla pewności wypróbuj jednak inne narzędzia.
  3. Postaw się w roli osoby przeglądającej Twoją stronę i otwórz ją na urządzeniu mobilnym.

To co najważniejsze, czyli jak to zmienić?

Twoja strona jest przestarzała, odbiega od obecnych trendów? A co najważniejsze nie jest responsywna? Zapraszamy do kontaktu – zespół GorillaWeb na pewno się tym zajmie! Projektujemy responsywne strony internetowe oraz sklepy www działające na urządzeniach mobilnych.