Dlaczego aktualizacja WordPress jest tak ważna?

Start » Dlaczego aktualizacja WordPress jest tak ważna?
Dlaczego aktualizacja WordPress jest tak ważna?

Dlaczego aktualizacja WordPress jest tak ważna?

Dlaczego aktualizacja WordPress jest ważna? – to pytanie często pada z ust naszych klientów. Którzy bardzo chcieliby, aby “problem ze stroną www” był projektem na raz. Czyli raz zamawiam, raz płacę i raz na zawsze mam z głowy. A to bardzo nieprawidłowe podejście.

Zastanówcie się, jak często aktualizują się programy w Waszym laptopie, komputerze, telefonie? Ba, nawet samoczynny odkurzacz domaga się aktualizacji raz po raz. System WordPress nie jest niczym innym jak rodzajem programu, który wymaga jak każdy inny, nanoszenia bieżących zmian i ulepszeń.

Co się dzieje, gdy zablokujecie aktualizacje swoich sprzętów elektronicznych? Po ilu tygodniach zaczynają się zawieszać, “nie słuchać” lub w ogóle odmawiają posłuszeństwa, prawda?

To samo dzieje się ze stroną www. O ile nikt do Twojego telefonu nie zagląda, to strona internetowa jest non-stop dostępna dla wszystkich.

Nieaktualizowana strona jest jak pulsujący sygnał dla potencjalnych klientów i partnerów biznesowych – “w tej firmie się nic nie dzieje”. To również sygnał dla wyszukiwarki Google, że strona została zapomniana więc jej wynik wyszukiwań zaczyna spadać.

Brak aktualizacji ma również jeszcze jeden aspekt – obniżenia poziomu bezpieczeństwa strony. I o tym dziś kilka słów dziś więcej, zwłaszcza.

Aktualizacja WordPress – co warto aktualizować?

Domyślnym aktualizacjom w środowisku WordPress podlegają:

 • core systemu (zazwyczaj są to drobne zmiany)
 • tłumaczenia
 • wtyczki
 • motywy
 • oprogramowanie (bezpośrednio na serwerze, np. PHP)

Ktoś zapyta, a co z automatycznymi aktualizacjami? Mało kto wie, że taka automatyczne aktualizacja ma miejsce wyłącznie w jednej sytuacji. Gdy Zespól Bezpieczeństwa WordPress zdecyduje o pilnej potrzebie aktualizacji. Bo dane miejsca w systemie są podatne na atak.

Aktualizowanie strony WordPress
Podczas aktualizacji systemu WordPress warto zaktualizować wszystkie występujące komponenty

Co się aktualizuje automatycznie, a co nie? O tym decydujemy sami, ustalając to bezpośrednio na stronie lub konfigurując w wp-config.php. Możemy wyłączyć wszystkie aktualizacje. Lub skonfigurować tylko niektóre. Dla chcących poszerzyć wiedzę w tej dziedzinie polecamy niezawodny WordPress Codex.

Aktualizacja WordPress – po co to robić?

Odpowiedź wydaje się oczywista. Po to, żeby strona by maksymalnie zabezpieczona przed jakimikolwiek atakami. Oraz żeby cały system funkcjonował bez zarzutów.

Dzięki regularnym aktualizacjom na stronie:

 • wprowadzane są poprawki
 • naprawiane błędy
 • uzupełniane tzw. dziury bezpieczeństwa
 • poprawiana jest kompatybilność

Kiedy aktualizować system WordPress?

I tu zaczynają się schody. No może nie schody, ale schodki na pewno. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Zanim ruszycie z aktualizacją, warto na spokojnie przeanalizować każdy szczegół. Polecamy kierować się w tej kwestii rozsądkiem, cierpliwością, a przede wszystkim wiedzą.

Jeśli aktualizacja dotyczy bezpieczeństwa, to nie ma się nad czym zastawiać, tylko ją jak najszybciej wprowadzić. Ale jeśli Twój WordPress daje sygnał o innych typach aktualizacji, warto najpierw sprawdzić dokumentację strony. I zdecydować czy jest to zmiana istotna i konieczna.

Jeżeli oczekiwana jest duża systemowa aktualizacja, lepiej z nią poczekać. I dać pierwszeństwo twórcom wtyczek i motywów na aktualizację ich rozwiązań. I dopiero po jakimś czasie wprowadzić ten typ aktualizacji na stronę.

Dobrą praktyką jest aktualizować WordPress co najmniej raz w miesiącu. Dotyczy to również aktualizacji wtyczek i motywów.

Jak aktualizować WordPressa?

Jeśli decydujesz się na aktualizację WordPressa, pamiętaj o kilku szczegółach:

 1. sprawdź efekt aktualizacji najpierw na testowej wersji serwisu
 2. zrób back-up strony i sprawdź, czy wszystko się skopiowało poprawnie, a kopia działa bez zarzutu
 3. wybierz optymalny czas na zmiany – działaj, gdy na stronie jest najmniej użytkowników

Gdzie kryją się pułapki i haczyki podczas aktualizacji WordPressa?

 • zapomniane wtyczki i motywy – które z różnych przyczyn od dawna nie są aktualizowane przez ich autorów
 • wykonawcy i hostingi – ukrywający aktualizacje i zmiany niektórych parametrów istotnych dla poprawnej aktualizacji WordPressa
 • kompatybilność zastosowanych wtyczek – a raczej jej brak
 • napotkanie błędu w trakcie aktualizacji

Gdy aktualizacja WordPress została zrobiona, ale… na ekranie pojawia się hasło “error” lub widzisz tylko białą stronę… To jeszcze nie koniec świata!

– zwróć się o pomoc do serwisu hostingu – dobra firma hostingowa wykonuje backupy stron i udostępnia je w razie awarii za darmo!

– użyj własnej kopii zapasowej i podziękuj sobie za przezorność

WordPress to rozbudowany i skomplikowany CMS. Nawet krótka linijka kodu może wywołać duże zamieszanie w systemie.

A im więcej zaległości w aktualizowaniu WordPressa, tym ryzyko, że coś pójdzie nie tak, większe.

Dlatego dbaj, aby WordPress na Twojej stronie był aktualizowany na bieżąco. Oraz zawsze sprawdzaj stan po jej przeprowadzeniu. Nie masz na to czasu? Zastanawiasz się jak to się robi? Nie chcesz ryzykować? Zamów tę usługę w sprawdzonej, profesjonalnej agencji.

Jesteś zainteresowany aktualizacją swojej strony opartej o CMS WordPress? Skontaktuj się z nami!